Před komunálními volbami na podzim minulého roku jsme se poprvé z úst představitelů zdejší ODS dozvěděli o záměru vybudovat z dosud neopravené části jezuitské koleje (bývalé sodovkárny) multifunkční centrum se stálou expozici Galerie Klatovy / Klenová Už tehdy jsme vyjádřili prostřednictvím článku zastupitele za Klatovy21 Tomáše Nejdla náš názor na celou věc.
Uplynulo několik měsíců, proběhly komunální volby, po kterých bývalé vedení (doplněné o zástupce ANO a ČSSD) obhájilo své posty a celá záležitost se, pro nás poněkud překvapivě, skutečně dala do pohybu. Na svém zasedání 3. ledna tohoto roku schválila Rada svým usnesením č. 14/1 složení poroty do architektonické soutěže, ze které by měl vyjít projekt na adaptaci budovy v Balbínově ulici. Z usnesení navíc vyplývá, že již existuje koncept podmínek soutěže, který byl měl být finalizován v rámci prvního zasedání vybrané poroty a poté předložen Radě města ke schválení. Zastupitelé zvolení za Klatovy21 si tento dokument vyžádali k nastudování.
Pochybnosti přetrvávají
Že by připravené podmínky soutěže naše pochybnosti o celém záměru rozptýlily se rozhodně říct nedá, spíše naopak.
Hlavní náplní budovy by se totiž měla stát expozice části výtvarných děl nashromážděných za desítky let existence Galerie Klatovy/ Klenová. Na tomto místě je třeba upozornit, že Galerii zřizuje a řídí Plzeňský kraj. V depozitářích této instituce jsou téměř čtyř tisícovky výtvarných děl, takže zřejmě bude z čeho vybírat. Aniž bychom zpochybňovali jejich kvalitu, klademe si otázku, zda budou právě tato díla lákadlem, které z objektu učiní živé centrum kultury a nalákají sem nejenom turisty, ale i samotné obyvatele města. V tuto chvíli je nutno připomenout, že Galerie disponuje výstavními prostory v Klatovech v domě u Bílého jednorožce a na zámku Klenová. Statistiky návštěvnosti, zejména ve stávající klatovské galerii, nejsou (eufemisticky řečeno) zrovna oslnivé, jak ukázal zmíněný článek Tomáše Nejdla. Kromě samotných výstavních prostor by zde mělo vzniknout i zázemí pro galerii a její zaměstnance.
Část prostor by měla být věnována „komerčním prostorům“. Co si zadavatel pod tímto spojením představuje? Společenské multifunkční prostory (s možností jejich pronájmu), lektorské centrum, prostory pro workshopy, umělecké ateliéry, kavárna (bistro), galerijní knihkupectví a dětský koutek. Na zvážení architektům dalo město možnost do budovy umístit pivovar a divadelní sál. Ano, pivovar zde historicky fungoval, takže jeho obnova by smysl dávala. Zařízení pivovaru je ovšem technologicky poměrně složité a zajistit jeho koexistenci s galerií by asi nebylo úplně jednoduché. Dalším otazníkem je, zda město vede jednání s nějakým potenciálním provozovatelem minipivovaru. Podobně je tomu s „barokním divadlem“. Vzhledem k množství sálů, které jsou k dispozici v městských budovách (sál na radnici, 2 sály v Družbě nebo refektář), považujeme za zřizování dalšího obdobného prostoru za zbytečné.
(Ne)udržitelnost projektu
Zcela v duchu hesla „Peníze jsou vždy až na prvním místě“ je samozřejmě třeba položit si otázku, jak bude financována oprava budovy a její provoz. Co se týče nákladů na rekonstrukci – město je odhaduje na 300 milionů korun. Těžko říct, zda je tento odhad reálný, pokud ano, skoro by se zdálo, že rozsáhlý objekt nebude v tak špatném stavu, když na jeho opravu bude stačit „jen“ 300 milionů. Každopádně zásadní otázka zní – kdo bude opravy financovat a z čeho. Bude platit nákladnou rekonstrukci výhradně město nebo se na ní bude, vzhledem k umístění krajské galerie, podílet i kraj? Bude oprava financována z nějaké speciální dotace a jaká bude její eventuální výše? Ve chvíli, kdy je prakticky rozhodnuto, co v budově bude a vypisuje se architektonická soutěž, bychom tyto odpovědi měli znát. Město ale svou představu o financování opravy zatím nepředstavilo.
Další nemalé finanční prostředky bude stát i samotný provoz galerie a dalších prostor. V prezentaci Galerie KK, která byla představena zastupitelům, byly odhadnuty roční náklady na provoz galerijní části budovy na cca 10 milionů korun. Otázkou je, zda půjdou zcela z rozpočtu krajské galerie nebo se na nich nějak bude podílet i město. Jak to bude s ostatními prostory, které zůstanou v režii města? Ani odpovědi na tyto otázky neznáme. Je pravděpodobné, že vedení města je nějakým způsobem domluveno s Plzeňským krajem na fungování nového výstavního prostoru. I tak ovšem máme obavy o udržitelnost celého projektu, existuje nebezpečí, že ve chvíli, kdy se např. změní vedení kraje, ocitne se provoz stálé expozice v ohrožení. O nutnosti platit každý rok miliony na provoz budovy ani nemluvě!
Není pochyb o tom, že stav budovy bývalého jezuitského semináře v samotném centru města není dobrý a budova potřebuje opravit. Máme ale velké pochybnosti, že stálá expozice galerie je to pravé využití pro tento objekt, navíc ve chvíli, kdy se roky odkládá například investice do parkovacího domu poblíž centra, do budovy bývalé porodnice a její změny v pobytové zařízení pro seniory, mobiliář městem vlastněné teplárny beznadějně zastarává nebo v situaci, kdy město zcela rezignovalo na investice do inovací atd. Umění fandíme, ale připadá nám, že využít budovu bývalého semináře pro galerii je spíše než racionálním rozhodnutím výsledkem určitě bezradnosti vedení města, co dál s historickým objektem.
Jsme si zároveň vědomi, že vedení Klatov svůj záměr nakonec prosadí. Proto se budeme alespoň snažit, aby budoucí galerie byla navržena tak, aby alespoň část objektu sloužila obyvatelům města. Podpoříme také, aby zde vzniklo zázemí pro skutečně komerční aktivity, z jejichž výtěžku by mohl být (spolu)financován provoz budovy. Galerijní knihkupectví mezi ně určitě nepatří.
O dalším vývoji vás budeme informovat.
A co by podle vas mělo v budově byt? Mate nějaký konkrétní navrh nebo jen kritiku? Budova hledá využití už desítky let a zatím nikdo nepřišel na to co s tím. Byty? To je nereálné vzhledem k technologii stavby. Škola? Těch je v Klatovech dost. Obchody? Ted se tomuto segmentu zrovna moc nedaří, lidi si zvykli na e-shopy. Souhlasím, ze galerie není úplně top využití, ale nic lepšího zatím nikdo nevymyslel. Takže jaký navrh mate vy?
Dobrý den, děkujeme za reakci. Nenechte se, prosím, zmást – budova určitě není „desítky“ let opuštěná. Byty zde byly a to ještě relativně nedávno – byl sem zaveden plyn, odpady, elektřina. Jednou z možností využití je tedy k bydlení. Další možnost se také nabízí, vzhledem k tomu čemu již budova v minulosti sloužila – tedy minipivovar spojený například s restaurací, popř. s ubytovacími kapacitami. Možností by se jistě našlo více, stejně tak by zřejmě mohl být objekt rekonstruován po etapách. Celá věc ale rozhodně nestojí tak, že tam „musí“ být galerie, protože nic jiného tam nelze.
Já jsem pro komerční využití v kombinaci . To situování objektu s vyhlídkou na západ , na Šumavu si o to říká. Jsem pro variantu městský pivovar s hotelem, a s pivními lázněmi k tomu. Jakýmsi vzorem by mohly být lázně ve Volarech.
A co by tam bylo super podle vás?
Za mě cokoliv je lepší než to, co je tam nyní. Tedy nic.