V minulých měsících se poměrně výrazně posunul projekt rekonstrukce Josefina – bývalé jezuitské koleje. V březnu tohoto roku proběhlo vyhodnocení soutěžních návrhů v rámci architektonické soutěže a počátkem dubna byl vítězný návrh představen veřejnosti. V soutěži zvítězil chebský ateliér A69-architekti s.r.o.
K této plánované největší investici města za mnoho let už jsme se několikrát jako sdružení Klatovy21 vyjádřili, například zde nebo zde. Absolvovali jsme také několik schůzek s vedením města na toto téma. Měli jsme především výhrady k samotné plánované „náplni“ celé budovy, kterou měla tvořit především stálá expozice sbírek Galerie Klatovy / Klenová. V této souvislosti jsme „tlačili“, aby zde dostaly větší prostor aktivity, které by alespoň částečně pokryly investici do oprav a především budoucí provoz budovy. Největší problém jsme ovšem spatřovali ve faktu, že Rada města ve chvíli, kdy byla vypsána architektonická soutěž, nebyla schopná sdělit (nebo nechtěla sdělit) ani rámcovou představu, kolik bude plánovaná rekonstrukce stát a jak bude financován provoz. Tolik krátká rekapitulace.
V současné sobě probíhají jednání s vítězným architektonickým studiem a v řešení je celá řada záležitostí spojených s budoucí rekonstrukcí. Od vyhlášení výsledků soutěže také došlo k dílčím změnám v rámci projektu, zejména v otázce využití areálu, resp. budov. Ve středu 23. 10. 2024 proběhlo prozatím poslední jednání pracovní skupiny, která diskutuje celý projekt. Tohoto setkání se zúčastnili i zástupci sdružení Klatovy21. Město dokonce spustilo i webové stránky, na kterých lze najít vybrané informace k projektu.
Kromě samotného vítězného návrhu, ze kterého jsou patrné plánované dispozice jednotlivých pater hlavní budovy i návazných objektů, je zde poměrně podrobně prezentována typologie nově vzniklých prostor. Ty jsou rozděleny do třech kategorií: nekomerční (860 m2), komerční (1260 m2) a prostory pro galerie (900 m2). Na první pohled se zdá, že více než třetina prostor bude generovat peníze, které pomohou financovat provoz ostatních částí komplexu. Bude tomu ale tak i ve skutečnosti? Pochybnosti vzbuzuje například množství sálů, resp. multifunkčních sálů – celkem se jedná o 4 místnosti, a rozhodně nepůjde o žádné „krcálky“, jejich plocha se bude pohybovat od 90 do 147 m2. Otázka zní, kdo si bude ty prostory najímat. Kdyby bylo v Klatovech málo obdobných prostor, ale jen v městských nemovitostech existuje řada obdobných prostor, které zrovna nepraskají ve švech – sál na radnici, malý a velký sál v Družbě, refektář, dominikánský klášter apod. Rádi bychom se mýlili, ale zdá se, že tyto nové „multifunkční“ prostory budou spíš monofunkční – drtivou většinu času nebudou mít využití. No uvidíme, jaké záměry budou v příštích týdnech předloženy. Dalším zajímavým komerčním záměrem je knihkupectví. Skutečně je reálné, že by si nějaký odvážlivec zřídil vedle dvou klatovských prodejen knih ještě třetí? Fungovat by snad mohla kavárna a restaurace (i když právě ona by si možná zasloužila větší prostor). V přehledu je i několik pokojů, nabízelo by se tedy jejich provozní propojení s restaurací. Tuto ubytovací kapacitu si ale údajně město nechá ve své režii. Sehraje tedy město i roli hoteliéra? Komu ale bude ubytování poskytovat a jak bude tuto možnost propagovat? No každopádně klatovští soukromí poskytovatelé ubytování budou jistě z této konkurence nadšeni…
Jak už bylo řečeno, členové Klatovy21 od počátku celého projektu propagovali co největší zastoupení aktivit, které by generovaly určité finance, které by alespoň částečně pokryly náklady na provoz objektu. Návrhy, jak byly doposud představeny, v nás ale příliš optimismu nevzbuzují.
Důležitou součástí komplexu má být i stálá expozice Galerie Klatovy/ Klenová. Byť se zdá, že tato původně „vlajková loď“ celého objektu lehce ustoupila do pozadí, stále má zřejmě být hlavním tahákem celého Josefina. Zde se budeme opakovat – skutečně si nejsme jisti, zda právě výtvarné umění „utáhne“ takto rozsáhlý objekt. Zde nám bohužel nezbývá než doufat, že sem stálá expozice i sezónní výstavy návštěvníky skutečně přitáhnou. Jen zřejmě mezi nimi nebude moc místních (Klatovanů). Prakticky uvažující návštěvník centra se také jistě bude ptát, kde budou parkovat desítky automobilů, které můžeme denně pozorovat ve dvoře Josefina a na přilehlém parkánu.
Dalším neméně důležitým aspektem celého projektu je pochopitelně jeho financování. Je s podivem, že ani po ukončení architektonické soutěže nesdělilo město oficiálně ani rámcovou představu o rozpočtu celé akce. Ano, neoficiálně se hovoří tu o 250 tu o 300 milionech. Každopádně i laikovi je jasné, že opravit takto rozsáhlý objekt přijde na stovky milionů. Zde je samozřejmě na místě se ptát, zda to budou účelně vynaložené finance a to i s přihlédnutím k faktu, že rozsáhlý komplex si celkovou rekonstrukci zaslouží, resp. ji potřebuje. Zároveň je ovšem nutné připomenout, že na investice čeká i další městský majetek (bývalá porodnice, zimní stadion, sociální zařízení, školy a školky apod.).
Kromě samotné výše investice zůstává otázkou, kde město tyto obří finanční prostředky vezme. V kuloárech se hovoří o dotaci z Plzeňského kraje, oficiálně ale nic nebylo potvrzeno. Jsou v jednání nějaké další eventuální subvence, např. z evropského nebo státního rozpočtu? Nevíme.
Můžeme se ale dotazovat dále – jestliže město žádné dotace nezíská, bude rekonstrukci Josefina platit výhradně ze svého? Zde je nutné poznamenat, že město Klatovy disponuje poměrně značnou rezervou na svých účtech, ovšem financovat tento projekt jen z vlastního rozpočtu by bylo skutečně velké sousto. Po skončení rekonstrukce bude jistě třeba celý objekt nějak spravovat, ale především hradit náklady na jeho provoz. Pakliže bude významnou část objektu využívat organizace zřízená krajem (galerie), bude se také hejtmanství podílet na financování provozu? Bude zřízena nějaká zvláštní organizace či konsorcium, které bude mít Josefinum na starosti? Bude nějak zajištěno, že kraj, například při změně jeho vedení, z celého projektu nevycouvá?
Samozřejmě tyto záležitosti bývaly měly být komunikovány už dávno. Je zarážející, že ve chvíli, kdy město do celého projektu, aniž by se koplo do země, investovalo již téměř 25 milionů korun (architektonická soutěž + architektonické, projekční práce, inženýring a průzkumy), odpovědi zastupitelé za Klatovy21 a především veřejnost prostě neznají.
Sečteno a podtrženo – za více než 18 měsíců od chvíle, kdy město podniklo první kroky k opravě bývalé jezuitské koleje, se celá záležitost výrazně posunula. Máme zde velmi zajímavý a jistě i kvalitní návrh na rekonstrukci rozsáhlého areálu v centru města. Na druhou stranu je zde poměrně diskutabilní budoucí využití areálu. V tom nejpodstatnějším jsme na tom stejně jako na počátku, stále chybí pro posouzení celého projektu naprosto zásadní informace týkající se financování opravy i provozu. To je samozřejmě na pováženou.
Dobry den, jaký alternativní navrh předložilo sdružení klatovy21? Diky
Dobrý den, díky za reakci. Zástupci sdružení Klatovy21 byli k jednání, resp. účasti v pracovních skupinách spojených s projektem Josefinum přizváni až po vyhlášení architektonické soutěže. Tedy ve chvíli, kdy např. o tom, že velkou část komplexu obsadí galerie, bylo již rozhodnuto. Přesto jsme navrhli některé alespoň dílčí změny (coworkingový prostor apod.).
V obecné rovině lze říct, že možnosti ekonomicky udržitelnějšího využití objektu rozhodně existují, resp. existovaly. Např. kombinace ubytovacích kapacit a běžných nájemních bytů (nakonec byty zde byly do roku 2012).
Na závěr bych rád připomenul, že zastupitelé Klatovy21 jsou v opozici. Plnou odpovědnost za budoucí využití komplexu, přípravu a realizaci rekonstrukce Josefina nese současná Rada města ve složení ODS, Nestraníci a ANO+ČSSD.
Josef V. / autor textu