Přeskočit na obsah

Netradiční výlety – Bor u Štěpánovic (cyklo kolem Švihova)

Poslední měsíce jsme trávili uzavřeni nejdříve v katastru obce, pak alespoň okresu. To nás nutilo buďto trávit čas jen na notoricky známých a oblíbených místech nebo dalo příležitost k objevování těch netradičních a přesto zajímavých.

Velký park (Mercandinovy sady) a Klatovská Hůrka i nadále zůstanou těmi nejčastějšími místy pro čas strávený venku, ale podívejme se i na ty ostatní, které jsou snadno dostupné přímo z Klatov.

START: Klatovy – průmyslová zóna

Začneme u starého vjezdu do nemocnice a po nově zrekonstruované křížové cestě se dostaneme na Křesťanský vršek. Hned na startu cesty se můžete zamyslet, co by mělo město udělat s bývalou porodnicí. Nejvíce se diskutuje o pečovatelském domě pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou. Na vrcholku si pak představte uvažovanou kapli podle projektu architekta Jana Šépky.

Původní kaple Umučení Páně byla zbourána v 80. letech. Vzhledem ke složitému vývoji místa zvolil architekt návrh, jenž usiluje o dialog mezi tradicí a současností. Sbírku vyhlásil spolek Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech na dobu neurčitou. Cílová částka potřebná na stavbu kaple v Klatovech je 7 milionů korun.

Z „Křesťáku“ se vydáte podél zahrádkářské kolonie Markyta, načež vás překvapí příjemná a v hloubi průmyslové zóny ukrytá kavárna a cukrárna Café Sun Benedicto

OKRUH:

Kavárna je i dobrým výjezdním bodem, pokud chcete popojet autem blíže k lesu a Křesťák již znáte.

Po zmrzlině se přes průmyslovou zónu vydáte směr Klatovský Bor. Zde se nabízejí 2 cesty, které je možno rozdělit na 2 výlety (vlevo nad lom, vpravo nad Štěpánovice), ale hravě zvládnete i během jednoho :). Celá trasa měří cca 7 km.

Půjdete vzhůru při bike-trialové trati (viz konec článku) a pak odbočíte vpravo podél lesa s výhledem na Klatovy a zajímavé propojení zemědělství, fotovoltaiky a průmyslu. Poté lesem nebo Třešňovkou obejdeme vrchol Boru a kolem železobetonového řopíku dojdeme k vyhlídce nad Štěpánovice (od cukrárny 3 km). Odtud můžeme pozorovat jak zajímavé místní stavby, tak Plánický hřeben.

Poté buď kousek zpět při lese po červené a doprava směr lom Svrčovec, nebo na vrcholovou prémii. Tou je na této trase vrchol Smrčí (568m), který nabízí opravdu hodně strmý úsek a několik zajímavých skalisek.

Vyhlídka nad lomem je vskutku velkolepá a kromě lidské činnosti odhaluje i výhledy na Doubravu a Bělýšovský les. Odtud se již snadno dostanete cestou z kopce zpět na místo startu.

 

Cyklo prodloužená varianta 27,5 km:

Cyklisté si mohou trasu protáhnout a následovat červenou turistickou značku po pravém břehu Úhlavy a přes Komošín a Kokšín dojet až do Švihova a objet vodní hrad.

Pozn. 1. Lze jet při Svrčoveckém lomu a vyhnout se stoupání, avšak minete vyhlídku na Štěpánovice

Pozn. 2. Jez před Švihovem lze i s kolem přenést, byť to není příliš pohodlné. Další možností je objet přes obec méně frekventovanou silnicí nad nádražím.

Ze Švihova pak stoupákem po modré, na jehož konci bude odměnou výhled z Kamýcké skály. Ve Vosí se opět napojíte na modrou a kolem Vícenického Nového rybníka se vrátíte do Klatov.

Trasa vede po nezpevněných a až na drobné výjimky dobře průjezdných cestách. Pokud vede po silnici, tak s menším provozem.

Celková délka 27,5 km.

Další zajímavost pro bikery – v Boru u rozcestníku končí trať pro horská sjezdová kola (byť se autor článku považuje za plnohodnotného cyklistu, tohle nesjel). Ve vyšších oblastech je pak několik okruhů, z nichž jsou některé opět až nesjízdné, ale některé muldy a klopenky jsou zábavné i pro běžného cyklistu. Bohužel se nepodařilo vypátrat, kdo za tímto počinem stojí. Tratě vypadají opravdu kvalitně připravené.

Edit: Tratě vytvořil BIKE CLUB KLATOVY. Hlavním tvůrcem je Tomáš Trojan. Tratě slouží převážně k tréninku dětí ve věku 10 až 15 let. Pokud to situace dovolí tak 12.6.2021 na tratích proběhne první závod letošního ročníku Poháru Plzeňského kraje horských kol. Děti jezdí na klasických hardtailových MTB kolech. V současné době připravují objížďky nejprudších úseků. Do června by měly být hotové. Za informace děkujeme Petru Votípkovi

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments